Słodycze w diecie sportowca

W związku z tym, że sportowcy podczas treningów tracą energię, której później domaga się ich organizm, nie ma nic dziwnego, że czasem sięgają po słodycze celem uzupełnienia bilansu kalorycznego. To jednak najprostsza droga do zniszczenia zarówno swojego zdrowia, jak i już wypracowanej przez nich na siłowni sylwetki. 

 

“Gotowe” słodycze dostępne powszechnie na sklepowych półkach to najczęściej źródło rafinowanego, prostego cukru. Twój organizm magazynuje go pod postacią glikogenu w bardzo ograniczonej ilości, przez co odkłada się on w postaci tkanki tłuszczowej, a twoja waga rośnie. Ponadto cukier prosty sprawia, że trzustka zmuszona jest produkować więcej insuliny, a w ten sposób pojawiają się zaburzenia metabolizmu. Pamiętaj również, że jego nadmiar prowadzi do tzw. głodu utajonego – dostarczasz mu bowiem jedynie pustych kalorii, bez zapewnienia witamin i potrzebnych składników mineralnych.

 

Każdy sportowiec musi również wiedzieć, że sklepowe słodycze zakwaszają ludzki organizm. Co więcej, wysoka zawartość cukrów prostych daje ci ogromny i nagły zastrzyk energii, po którym może nastąpić bardzo szybkie wyczerpanie. W efekcie długofalowym jesteś zatem bardziej zmęczony niż wcześniej.

 

Więcej informacji nt. cukru w diecie sportowca – Fruktoza czy rzeczywiście powinniśmy jej unikać?

 

Słodycze dla sportowców są obecnie naprawdę powszechne. Jeszcze niedawno dostępne głównie w sklepikach na siłowniach, dzisiaj można kupić je niemal wszędzie. Producenci produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego proponują nie tylko odżywki, ale także batony energetyczne, żele, izotoniki i gotowe już koktajle. Zanim jednak sięgniesz po coś niesprawdzonego, uważnie przeczytaj skład i upewnij się, że na jego szczycie nie ma konserwantów, barwników, aromatów czy bardzo destrukcyjnego dla człowieka syropu fruktozowo-glukozowego. 

 

Zdrowe słodycze dla sportowców

Zarówno konserwanty, jak i sztuczne barwniki, ale przede wszystkim w/w syrop glukozowo-fruktozowy, to prosta droga do cukrzycy typu II oraz nowotworów. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na zdrowe i naturalne alternatywy. Co warto wybrać?

 

Osoby aktywne fizyczne, gdy mają ochotę na coś słodkiego, mogą sięgnąć po suszone owoce. Łatwy i szybki do przygotowania jest też mleczny koktajl na bazie naturalnego jogurtu, do którego możesz wrzucić słodkie owoce i płatki owsiane. Świeże owoce dostarczą nie tylko przyjemności z jedzenia, ale także zapewnią płyny, witaminy i składniki mineralne – wszystko to, co tracisz w czasie treningu.

 

Doskonałą przekąską dla sportowców jest gorzka czekolada. Wybierając tę z zawartością kakao powyżej 70% uzupełniasz utracony podczas ćwiczeń magnez. Aby wesprzeć wydajną pracę mięśni sięgnij również po orzechy.

 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie wykonanie słodyczy samodzielnie. W ten sposób masz pełną kontrolę nad całym procesem ich przygotowania – od wyboru składników do gotowego produktu. Przepisy na fit przekąski znajdziesz u mnie na blogu – szybkie, niedrogie i łatwe do przygotowania.

 

 

 

Jeśli regularnie trenujesz, nie redukuj do zera ilości węglowodanów w twojej diecie. W ten sposób możesz doprowadzić do spadku wydajności w czasie treningu oraz spalania własnej masy mięśniowej. Znacznie ważniejsze od zmian w ilości jest postawienie na wysoką jakość węglowodanów. W miarę możliwości zrezygnuj ze sklepowych słodyczy na rzecz tych przygotowywanych samodzielnie i/lub owoców. Zyskasz dzięki nim więcej energii i wzmocnisz organizm w naturalny sposób.

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności