Czy warto stosować suplementy BCAA?

Czy warto stosować aminokwasy BCAA?

BCAA (Branched Chain Amino Acids) to aminokwasy rozgałęzione – leucyna, izoleucyna i walina. BCAA rozkłada się bezpośrednio w mięśniach i jako jedyne białko odżywia tkanki. Z tego względu jest bardzo istotny dla sportowców. Jest to niezbędny suplement do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto jest to dodatek do zrównoważonej diety sportowców, którzy uprawiają sporty wytrzymałościowe i siłowe.

Wszystkie składniki BCAA są aminokwasami egzogennymi, czyli organizm nie wytwarza ich samodzielnie. Z tego względu musimy je pobierać z zewnątrz. Wiele aminokwasów BCAA znajdziemy w nabiale, mięsie i warzywach strączkowych, z tego względu głównie tymi produktami powinniśmy wyrabiać ich „normę”, jednak nie zawsze jest to możliwe (np skrajna redukcja) , dlatego z pomocą przychodzą nam suplementy diety, sam suplement ten stosuje tylko na ścisłej redukcji.

 

    1. Efekty przyjmowania BCAA

Aminokwasy BCAA są niezbędne do rozwoju mięśni. Ponadto sprawiają, że otrzymujemy dodatkową energię, a więc możemy zwiększyć czas i intensywność treningu. To oczywiście przekłada się na mięśnie i ich ochronę przed rozpadem. BCAA w połączeniu z odpowiednią dietą pomagają spalać tkankę tłuszczową. BCAA pozwala także zachować większy poziom testosteronu po treningu. Przyjmowanie BCAA na czczo uzupełnia rezerwy energetyczne, zapobiega rozpadowi białek. Z kolei sięganie po suplement tuż przed treningiem hamuje procesy kataboliczne, uśmierza ból mięśni oraz prawidłowo odżywia mięśnie. Warto stosować BCAA także po wysiłku, ponieważ suplement wspiera rozbudowę mięśni, ułatwia regenerację oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

 

    1. Dawkowanie BCAA

Kiedy ćwiczymy siłowo i jesteśmy na ścisłej redukcji , BCAA można przyjmować nawet cztery razy na dobę. Na rynku suplement dostępny jest w kapsułkach i w proszku. Zdecydowanie BCAA w proszku przynosi szybsze efekty i nie obciąża naszego żołądka, . Minusem jest nieprzyjemny smak, ale preparat można wymieszać z jogurtem lub kefirem. Jeśli chodzi o dawkowanie, to powinno się przyjmować 1 gram na kilogram masy ciała.

 

    1. Czy BCAA jest bezpieczne?

Przyjmowanie aminokwasów BCAA jest jedną z bezpieczniejszych odżywek na rynku. Jeśli trzymamy się zalecanej dawki na opakowaniu, nie powinniśmy odczuwać żadnych skutków ubocznych. Warto zaznaczyć, że suplement może być problematyczny dla naszych nerek ze względu na zwiększoną ilość wytwarzanego mocznika, zaleca się zatem zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, i dodanie do diety np żurawiny, która poprawia pracę nerek.

 

Aminokwasy BCAA wspomagają rozrost mięśni oraz sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej. Początkowo warto spożywać produkty bogate w BCAA, a dopiero później sięgnąć po suplementy. Jak wiadomo, odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy nam cały komplet aminokwasów egzogennych.

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności