
Naturalne metody zwiększania poziomu testosteronu
Naturalne metody zwiększania poziomu testosteronu u mężczyzny
Zanim podejmiemy działania, mające na celu zwiększyć testosteron powinniśmy najpierw sprawdzić jego poziom. Objawem niskiego testosteronu może być m.in. obniżone libido, problemy z erekcją, wypadanie włosów, spadek energii czy gęstości kości. Zbyt wysoki testosteron należy do rzadkości i objawiać się może np. trądzikiem, wzrostem piersi, czerwonych krwinek, czy przetłuszczeniem włosów. Powyższe symptomy mogą sugerować nadmiar lub niedobór testosteronu, ale nie muszą. Tylko i wyłącznie badania lekarskie są w stanie określić jego odpowiedni poziom.
Wpływ testosteronu na organizm mężczyzny
Warto wiedzieć, że testosteron odpowiada za owłosienie, a nadmiar tego hormonu może doprowadzić do łysienia. Testosteron wpływa również na mięśnie i ich wzrost. Istotny jest przede wszystkim dla kości – odpowiada za ich gęstość oraz chroni przed osteoporozą. Nie ulega wątpliwości, że testosteron zwiększa libido, wpływa na nastrój oraz skłania nas do podejmowania wyzwań i ryzyka. Z kolei zbyt duża ilość testosteronu może obniżać odporność organizmu oraz zwiększać ryzyko raka prostaty.
Naturalne sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu
Kiedy wiemy, że mamy niedobór testosteronu lub chcemy zwiększyć jego poziom, warto zastosować się do poniższych wskazówek. Z pewnością wpłyną one pozytywnie na testosteron, a co najważniejsze są to naturalne metody. Na pewno kluczem do sukcesu jest wytrwałość oraz stosowanie kilku sposobów naraz. Wszystkie działania powinny być poprzedzone badaniami lekarskimi.
1. Tłuszcz i węglowodany
Tłuszcz i węglowodany to najważniejsze makroskładniki, które są potrzebne do produkcji testosteronu. Warto wiedzieć, że kwasy tłuszczone nasycone i jednonasycone powodują wzrost poziomu testosteronu, a kwasy trans blokują produkcję androgenów. Postarajcie się, aby w Waszej diecie znalazło się dużo oliwy z oliwek, nierafinowanego oleju kokosowego, orzechów brazylijskich, rodzynek, kakao, czy ekologicznych jajek.
2. Ograniczcie składniki, które obniżają testosteron
Jest także druga strona medalu, czyli składniki, które obniżają testosteron. Z tego względu warto zrezygnować z takich produktów jak mięta, soja, lukrecja, alkohol i zielona herbata, warto też dodać że alkohol w małych dawkach może nieznacznie zwiększyć produkcje testosteronu, o czym pisałem w innym artykule 🙂
3. Czas na interwały
Najlepszym sposobem na podwyższenie testosteronu są interwały. Do treningów siłowych dorzućcie ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak: sprinty pod górę, sprinty w interwałach czy nawet hokej, ciężki trening nóg również bardzo pozytywnie wpływa na wyrzut tego hormonu.
4. Korzeń imbiru
Imbir kojarzony jest przede wszystkim jako naturalny środek przeciwzapalny, ale to nie koniec jego pozytywnych właściwości. Imbir korzystnie działa na wzrost poziomu testosteronu. Wystarczy raz na ja jakiś czas zjeść ćwiartkę surowego imbiru np. w sałatce.
5. Nawodnienie jest istotne
Badania pokazują, że nawet niewielki stopień odwodnienia może obniżyć produkcję testosteronu. Pamiętajcie, aby codziennie pić 2-4 litry wody (w zależności od zapotrzebowania), aby nie tylko lepiej funkcjonować, wydajniej ćwiczyć, ale i ze względu na hormon męskości.
6. Jedzenie bazylii kluczem do sukcesu
Nie ulega wątpliwości, że bazylia poprawia ogólny stan zdrowia, ale i testosteron. Za pozytywny wpływ na testosteron uważa się związki aromatyczne, które znajdują się w liściach bazylii. Badania donoszą, że regularnie dodawanie bazylii do posiłków pomaga zwiększyć masę mięśniową.
7. Nadmiar estrogenów nie pomaga
Niestety obecnie zwiększony poziom estrogenów u mężczyzn staje się coraz częstszy. Z tego względu warto zrezygnować lub mocno ograniczyć spożywanie alkoholu oraz picie mleka z przemysłowych hodowli. Nie pomagają plastikowe opakowania podgrzewane w mikrofali oraz spożywanie tłuszczów trans. Uważajcie także na konserwy, ponieważ często w puszkach jest żywica na bazie BPA. Warto skupić się nie tylko na aspektach, które podwyższą testosteron, ale i na tych, które go blokują.
8. Uzupełnijcie witaminę D
Badania pokazują, że witamina D zwiększa poziom testosteronu. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku miesiącach. Najlepszym sposobem na zwiększenie witaminy D jest przebywanie na słońcu 20-30 minut codziennie. Jeżeli Wasza skóra nie jest przyzwyczajona do promieni słonecznych, zacznijcie od sesji 10-minutowych. Z kolei jesienią i zimą warto raz na miesiąc pójść do solarium na 2-3 minuty lub rozważyć przyjmowanie suplementów diety.
9. Czas na duże obciążenia
Zaprzyjaźnijcie się z martwym ciągiem, przysiadami i obciążeniami. Im więcej mięśni będziecie używać, tym lepiej.
10. Witaminy i minerały
Spożycie niektórych witamin ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Przykładowo witamina B i cynk zwiększają poziom testosteronu. Nie bez znaczenia są także witaminy A, C i E, które działają korzystnie na testosteron i hormony płciowe.
11. Stresujcie się mniej
Stres jest niebezpieczny dla całego naszego organizmu, włącznie ze sferą psychiczną oraz obniża testosteron. Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, nasze ciało uwalnia kortyzol, czyli hormon stresu. Ten z kolei blokuje działanie testosteronu. Eliminacja stresu jest niemożliwa, ale na pewno możemy go ograniczyć. Odpowiednia ilość snu, ćwiczenia, joga mogą skutecznie pomóc nam w walce ze stresem.
Z pewnością powyższe sposoby pomogą podnieść poziom testosteronu, ale jak wiadomo, na wszystko potrzeba czasu. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i przede wszystkim zdrowy styl życia