Kreatyna = większa pompa

Kreatyna jest najlepiej przebadanym suplementem diety przyjmowany przez sportowców oraz ma potwierdzone spektrum działania. Nawet dzisiaj, pomimo powszechnego dostępu do wielu źródeł naukowych, krąży wiele mitów dotyczących jej właściwości, oraz metod stosowania. Posługując się wynikami badań naukowych, przybliżę Wam zarówno zasadę działania, jak i właściwości tej wspaniałej substancji. Zapewniam że kwestie popularnych mitów rozwiążą się same 

 

 

PIERWSZE BADANIA

W 1832r. znany francuski chemik Michel Eugene Chevreul zidentyfikował wyizolowaną z mięśnia substancję, którą po przebadaniu nazwał kreatyną. Proces katalizowany przez kinazę kreatynową został dokładniej przebadany dopiero ponad sto lat później w 1934r. przez niemieckiego dr. chemii Karla Lohmanna. Z chemicznego punktu widzenia kreatyna  jest niebiałkowym aminokwasem, który jest naturalnie syntezowany w naszym organizmie i powstaje z trzech aminokwasów L-argininy, glicyny i L-metioniny. Synteza w naszym organiźmie zachodzi głównie w wątrobie i nerkach, zaś bezpośrednio po biosyntezie kreatyna jest transportowana poprzez krew do mięśni szkieletowych oraz w mniejszej mierze do serca i mózgu.

 

 

IDEALNA DLA WSZYSTKICH SPORTOWCÓW!

Kreatyna w znaczniej części metabolizowana jest do fosfokreatyny, która mają wysoko energetyczne wiązania, jest jedną z form magazynowania energii. Należy dodać, że jest to główny najbardziej wydajny substrat energetyczny służący resyntezie adenozynotrifosforanu (ATP) przy krótkim, maksymalnym wysiłku mięśniowym, co czyni z kreatyny idealny suplement dla sportowców trenujący sporty siłowe bądź sporty wymagające krótkiego intensywnego wysiłku mięśniowego np sprint.

 

WIĘCEJ POMPY!

Suplementowanie kreatyny ma na celu zwiększenie stężenia fosfokreatyny w naszych mięśniach, czyli pośrednio zwiększenie rezerw energetycznych naszego organizmu na czas wysiłku fizycznego. Suplementacja kreatyną pozwala nam zwiększyć zapas fosfokreatyny w mięśniach nawet. o ok. 20% Największa ilość fosfokreatyny dostarczanej wraz z pożywieniem znajduje się w mięsie, więc wegetarianie mogą mieć nie lada problem, z dostarczeniem jej odpowiedniej ilośći  bezpośrednio z pożywienia. Pamiętajcie że zapotrzebowanie na kreatynę wzrasta wraz z intensywnością treningów siłowych, w związku z czym kreatyna wytwarzana na potrzeby funkcjonowania naszego organizmu, jak i ta przyjmowana wraz z pożywieniem, może nie zaspokajać optymalnego zapotrzebowania  na tę substancję. Nieważne na jakim stopniu zaawansowania jesteście, suplementacja preparatami zawierającymi kreatynę przyniesie pozytywne efekty zarówno krótko, jak i długoterminowe. Badania przeprowadzone na sportowcach przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwania pokazały, że sportowcy stosujący suplementację kreatyną zwiększyli masę ciała i beztłuszczową masę ciała odpowiedno o 6,3% i  6,3% – dla porównania, grupa stosująca placebo zaprezentowała wzrost równy 3,6% i 3,1%, wyniki siłowe w wyciskaniu sztangi, leżąc na ławce płaskiej i w przysiadzie, dla grupy stosującej suplementacje kreatyną wzrosły odpowiednio o 24% i 32% przy wzroście o 16% i 24% dla grupy stosującej placebo. Najniższe wyniki wynikające z przydatności kreatyny zaobserwowano u osób trenujących wytrzymałościowo, jednak przy sesjach o wysokiej aktywności aerobowej może mieć ona duże znaczenie, Dodatkowo nie ulega uwadze, że większość badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców wskazuje zależność pomiędzy suplementacją preparatami kreatynowymi w zrostem masy ciała. W dużej mierze zależność te przypisywano retencji wody w komórkach mięśniowych.

 

 

JAKA KREATYNA JEST NAJLEPSZA?

Kreatyna będzie pełniła swoje podstawowe funkcje – nieważne czy podamy ją w formie monohydratu,  czy w jakiejkolwiek innej. Faktem jest jednak, że przyswajalność i biodostępność preparatu będzie na innym poziomie dla różnych form kreatyny. Nie bez powodu na rynku znajduje się szeroki wachlarz form tego suplementu

 

ILE BRAĆ?

Kwestia dawkowania jest różna w zależności od poziomu wtytrenowania, u osób nadzwyczaj aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na kreatynę będzie odpowiednie większe niż u osób trenujących mniej intensywnie, lub mających mniejszą masę mięśniową. Najbardziej popularne dawki mieszczą się w granicach 5-10 g kreatyny dziennie, jednak stosując kreatynę długoterminowo, należy mieć na uwadze stanowisko europejskiego Urzędu ds. bezpieczeństwa Żywnośći w kwestii bezpiecznych dawek kreatyny. Wspomniałem na początku o dużej liczbie badań naukowych dotyczących suplementacji kreatyną.  Interesującym faktem jest, że nie dotyczą one tylko sportowców. Badania przeprowadzone w 2003r. przez naukowców z uniwersytetu w Sydney dotyczące wpływu suplementacji monohydratem kreatyny, na funkcje poznawcze wykazały, że osoby przyjmujące kreatynę, otrzymywały lepsze wyniki w testach IQ w porównaniu do grupy placebo. Na całym świecie trwają liczne badania na temat używania kreatyny w terapii wielu chorób. Badane są jej właściwości neuroprotekcyjne oraz pomocnicze działanie w leczeniu chorób o podłożu neurologiczno-mięśniowym.

 

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności