10 RAZY IMBIR

Imbir to w cywilizowanym świecie najbardziej kultywowana roślina lecznicza. Liczne opracowania przypisują korzeniowi imbiru ponad 100 właściwości mających znaczenie prozdrowotne. Na dodatek imbir wchodzi w skład ponad 50% tradycyjnych roślinnych środków leczniczych.

 

 

Tradycja lecznicza imbiru sięga 5 tysięcy lat.Była i nadal jest stosowana w indiach i w chinach, gdzie stosowano imbir zarówno w formie świeżej, jak i suszone Medycyna ajurwedyjska poleca do dziś imbir jako mocny środek regulujący procesy trawienne, wręcz paliwo napędzające trawienie, transportujące treści odżywcze do wszystkich tkanek organizmu. Ajurweda traktuje imbir między innymi jako środek skuteczny na ból stawów, choroby narządów aparatu ruchu, reumatyzm i przeziębienie. Warto wiedzieć że kilkaset wcześniej roślina ta służyła jako źródło witaminy C zapobiegające szkorbutowi podczas długich podróży morskich. A póki co najnowsze wyniki badań stanowią podstawę do przedstawienia szczegółowych dobrodziejstw, jakie mogą wyniknąć ze stosowania imbiru.

 

 

1. ŚRODEK UŁATWIAJĄCY TRAWIENIE 

Imbir eliminuje nadmiar gazów w jelitach, dzięki czemu ogranicza, a czasem wręcz znosi zjawisko wzdęcia, uwalniając tym samym obszar żołądka i jelit od napięć. Istnieje też teoria głosząca, że imbir intensyfikuje tworzenie się żółci, a więc powinien przyczynić się do poprawy przepływu w przewodach żółciowych. Z drugiej strony jednak istnieje inna teoria, która głosi, że imbiru nie powinno się stosować w przypadku istnienia kamieni żółciowych. Na szczęście jest to jedyna kwestia dotychczas nie rozwiązana w materiale obejmującym problem skuteczności imbiru. Można go spożywać w plastrach, a także zalać plastry wrzącą wodą i uzyskać w ten sposób herbatę. Imbir pomaga również w sytuacji, kiedy spożyliśmy jakieś nieświeże jedzenie wywołujące kolkę lub biegunkę. Najprostszym sposobem zaopatrywania organizmu w imbir są jednak kapsułki.

 

 

2. REDUKCJA MDŁOŚCI I CHOROBY LOKOMOCYJNEJ

Imbir działa korzystnie jako likwidator różnego rodzaju mdłości, włącznie z porannymi mdłościami ciężarnych kobiet. Ogranicza też wymioty u pacjentów leczonych chemioterapią. Obliczono, że aż 91% pacjentów pozbywa się napadów ostrych mdłości jako następstw chemioterapii.

Podobnie działa imbir w przypadku pacjentów cierpiących na zawroty głowy, co jednocześnie potwierdza jego skuteczność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy.

 

 

3. OGRANICZENIE BÓLU STAWÓW I BÓLÓW REUMATYCZNYCH

Imbir zawiera mocny związek przeciwzapalny zwane gingerolem, który jest substancją odpowiedzialną za złagodzenie lub nawet zniesienie bólu stawów i mięśni. Gingerol uaktywnia pewne antyzapalne procesy na poziomie komórkowym działając podobnie do niesterydowanych leków przeciwzapalnych wywołujących korzystne działanie zarówno w sytuacjach, jak i chronicznych. Wiele badań potwierdza przeciwbólowe działanie imbiru na stawy, w szczególności we wczesnych stadiach artrozy (zapalenie stawu). redukuje ból i ulepsza ruchomość stawu, a na dodatek łagodzi ból mięśni spowodowany ćwiczeniami.

 

 

4. ULGA W MIGRENIE I BÓLACH MENSTRUACYJNYCH

Badania wykonane przez naukowców z Iranu i opublikowane w Phytotherapy Research Journal świadczą o działaniu imbiru podobnym do działania środków farmaceutycznych na ból głowy. Badanie wykonano na 100 pacjentach, którym w jednym przypadku podawano ek, a w innym sproszkowany imbir. Okazało się, że rezultat jest taki sam, tyle że imbir nie pociąga za sobą nieprzyjemnych efektów żołądkowych.

Imbir blokuje działanie prostaglandyn które wywołują różne zaburzenia na poziomie komórkowym, doprowadzając do powstania stanów zapalnych. Pijąc herbatę imbirową podczas ataku migreny, powstrzymujemy prozapalne działanie prostaglandyn, blokujemy nawet trudny do wytrzymania ból i hamujemy towarzyszące mu mdłości. Również w Iranie przeprowadzono wiele badań nad zastosowaniem imbiru w bólach menstruacyjnych. Zastosowano kapsułki imbiru w pierwszych 3 dniach menstruacji. Dobroczynne dziaanie stwierdzono u 83%pacjentek, podczas gdy w grupie placebo procent ten wynosił 47.

 

 

5. LIKWIDOWANIE KOMÓREK RAKOWYCH

W ostatnich latach badacze patrzą z nadzieją na imbir jako potencjalne remedium likwidujące różne rodzaje raka. Póki co, na University of Michigan (USA) stwierdzono że imbir nie tylko zabija rozwijające się komórki raka, ale również niszczy ich opór podczas prowadzonej chemioterapii. W zetknięciu z imbirem komórki rakowe popełniały samobójtwo (apoptoza), ale także jedne atakowały dugie (autofagia) Imbir jest skuteczny w leczeniu raka piersi, prostaty i jelita grubego. Stwierdzono, że substancje zawarte w imbirze zatrzymują proliferację (namnażanie się komórek raka piersi, nie uszkadzając przy tym komórek mlekowych. Ta właściwość znana jako selektywna cytoksyczność, ma wysokie znaczenie, ponieważ nie występuje w konwencjonalnym leczeniu, podczas którego obserwuje się oporność. Użycie imbiru powoduje, że rozwój komórek raka piersi ulega tłumieniu, co jest wysoce pożądane. Poza tym taki sposób leczenia (kapsułki) jest łatwy w praktyce i prawie pozbawiony kosztów. W roku 2011 w Georgia State University (usa) zastosowano imbir w leczeniu raka prostaty, co skutkowało tym, że komórki rakowe zostały zabite bez naruszenia komórek zdrowych.

W University of Michigan badacze zastosowali 2 gramy (4 kapsułki) imbiru oraz placebo dla 30 chorych na raka pacjentów. Obserwacja trwała 28 dni. Po tym terminie zaobserwowano znaczną redukcje markerów rakowych tylko u pacjentów przyjmujących Imbir. Z powodzeniem stosowano też imbir w przypadkach raka wątroby, płuc i trzustki. Interesujące jest, że leki antyrakowe zawierają w swoim składzie również związki farmaceutyczne pochodzące od imbiru.

 

 

 

 

6. OBNIŻKA POZIOMU CUKRU WE KRWI I ZWIĘKSZENIE WRAŻLIWOŚĆ TKANEK NA INSULINĘ

Jeżeli chodzi o cukrzycę, to zaobserwowano skuteczność imbiru zarówno o charakterze prewencyjnym, jak i terapeutycznym. Badacze z University of Sydney (Australia) zaobserwowali, że imbir może spowodować nawet przeorientowanie się glukozy na komórki mięśniowe bez pośrednictwa insuliny, podczas gdy dotychczas było wiadomo, że musi ona towarzyszyć w takim procesie wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

Imbir u diabetyków działa poprzez wzrost wyzwalania się insuliny oraz wzrost jej wrażliwości, a także za sprawą hamowania enzymów w metabolizmie węglowodanów i wreszcie – ulepszenia profilu lipidowego. Imbir ma także niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie należy spodziewać się skoków glukozy. Chroni wątrobę u cukrzyków, a także nerki ośrodkowy układ nerwowy , redukuje ryzyko zaćmy, która zdarza się nierzadko jako efekt uboczny cukrzycy.

 

 

7. DOLEGLIWOŚCI SERCOWO NACZYNIOWE

Imbir leczy również dlatego bo zawiera potas, mangan, chrom, magnez i cynk pierwiastki o właściwościach przezciw-zapalnych. Nowe badania pokazują, że imbir obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie we krwi, ulepsza jej przepływ, zapobiega blokowaniu arterii przez zakrzepy, dzięki czemu redukuje ryzyko ataku serca i udaru mózgu.

 

 

 

8. SKUTECZNOŚĆ W LECZENIU ASTMY

Stosowanie imbiru wywołuje pozytywne rezultaty w leczeniu zaburzeń dróg oddechowych, szczególnie dotyczy to astmy. Astma to chroniczna choroba, która zdarza się, kiedy kanały tlenowe w płucach są w stanie procesu zapalnego i stają się wrażliwe na różne substancje, które indukują spazm. Z badań Amerykańskich wynika, że imbir leczy astmę na dwa sposoby: poprzez hamowanie enzymu, który powoduje zaciskanie mięśni na drodze zaopatrującej narządy oddechowe w powietrze oraz przez aktywizację innego enzymu, który relaksuje te drogi. Dzieje się tak , ponieważ imbir zawiera potężne antyoksydanty, substancje przeciwzapalne i związki przeciwbólowe, w sumie działa jak lek przeciwzapalny niesterydowy, ale bez negatywnych objawów ubocznych.

 

 

 

9. CHOROBA IMMUNOLOGICZNA

Imbir jest znany też jako środek na przeziębienie i na grypę. Łagodzi symptomy tych dolegliwości w górnych drogach oddechowych, ograniczając dyskomfort, jaki może powodować kaszel, ból gardła, czy bronchit. Picie herbaty imbirowej z cytryną i miodem jest tutaj najprostszym rozwiązaniem. Imbir ma też właściwości termogeniczne, więc jest w stanie rozgrzać ciało podczas przeziębienia, a także ułatwia prozdrowotne wypocenie się. Tego rodzaju wypocenie pomaga w detoksykacji organizmu, za czym idzie pozbywanie się bakterii oraz grzybów. Najnowsze badania niemieckie pokazują, że groźne zarazki wychodzą na zewnątrz razem z potem. Okazuje się, że nie trzeba gromadzić w sobie zbyt dużych ilości imbiru, aby można było przeciwstawić się patogenom gromadzący się w trakcie choroby.

 

 

 

10. WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE

Wiele światowych raportów przytacza dowody na to, że imbir dysponuje właściwościami antyoksydacyjnymi, przez co należy rozumieć zdolność blokowania ataku wolnych rodników na błony komórkowe.

Wolne rodniki, jeżeli nie są zatrzymywane, wywołują uszkodzenia DNA, co z kolei twarza różne rodzaje chorób degeneracyjnych, powoduje przyśpieszony proces starzenia się organizmu, nowotwory, choroby serca, cukrzycę, zapalenie stawów, Aizhaimera i wiele innych dolegliwości.

Imbir jest potężnie zaopatrzony w antyoksydanty. Oblicza się, że zawiera 25 różnych mechanizmów antyoksydacyjnych i dlatego jest w stanie skutecznie walczyć z chorobami na różne sposoby. Wydatek na kapsułki z imbirem nie jest duży, pozostaje w granicach 20-30 złotych za 100 kapsułek w dawce 540mg, które wystarczają na dwa miesiące. Profilaktycznie przyjmuje się 1-2 kapsułki, nie powinno się przekraczać dawki 4 gramów dziennie. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że imbir wprawdzie najlepiej smakuje w postaci surowej, ale z leczniczego punktu widzenia jest najskuteczniejszy w formie kapsułki zawierającej suszony proszek. Przyjmuje się go przez dwa miesiące, a następna kuracja może być powtórzona za pół roku.

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności