Brainfood – jedzenie dobre dla mózgu Popraw pracę swojego mózgu
Brainfood – jedzenie dobre dla mózgu
Nasz mózg to niezły żarłok. Ważąc około 1,5 kg w stanie spoczynku spożywa on do ¼ energii naszego ciała. Zdrowe odżywianie ma dobry wpływ na pracę naszego mózgu. Chroni ono nas nie tylko przed chorobami fizycznymi, psychicznymi oraz neurologicznymi, ale poprawia również nasze zdolności umysłowe. Z kolei niezdrowe odżywianie, używki czy doping sprawiają, że praca naszego mózgu jest zachwiana. Dlatego warto żeby produkty zdrowe dla mózgu tzw. brainfood znalazły się w naszej codziennej diecie.
Woda, herbata oraz kawa dobre na mózg
Mózg w 75% składa się z wody. Zdrowa dieta wspierająca pracę mózgu na nic się zda, jeśli nie będziemy spożywali odpowiedniej ilości wody. Zaleca się picie 2-3 litrów wody dziennie. Jeśli aktywnie uprawiamy sport, jej spożycie powinno odpowiednio wzrosnąć. Należy zwrócić uwagę na to, że uprawianie sportu ma również dobry wpływ na pracę mózgu. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo wody, kurczą się dendryty w mózgu, które pomagają nam w przyswajaniu informacji. Prowadzi to do pogorszenia się zdolności pracy mózgu. Woda w czystej postaci jest niezwykle zdrowa. Powinna ona stanowić większość spożywanych przez nas napoi. Jednakże herbata oraz kawa również mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Na przykład zielona herbata nie tylko poprawia krążenie krwi oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Wywar z zielonej herbaty pobudza mózg do pracy. Natomiast zawarta w kawie kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy powodując uwalnianie się noradrenaliny, dopaminy i serotoniny. Neuroprzekaźniki poprawiają naszą czujność, uwagę, czas, reakcji oraz zdolność do nauki.
Jedzenie na poprawę pracy mózgu
Dieta na poprawę pamięci i koncentracji wpływa pozytywnie na pracę mózgu tu i teraz. Ma ona jednak również wpływ na funkcjonowanie mózgu w sędziwym wieku. Regularnie spożywane brainfood może opóźnić lub powstrzymać rozwój chorób tj. demencja, czy Alzheimer. Co jeść na poprawę pamięci i koncentracji? Poniżej wymienione jedzenie na mózg powinno być obecne w naszej codziennej diecie.
Węglowodany – zboże, rośliny strączkowe, ziemniaki
Węglowodany są zużywane w pierwszej kolejności przez nasz mózg. Jedzenie poprawiające pracę mózgu i koncentrację tj. zboże, rośliny strączkowe oraz ziemniaki zawierają węglowodany, które są relatywnie szybko dostępne. Ma to duże znaczenie dla naszego organizmu. Spożywane węglowodany przyczyniają się do tworzenia się serotoniny. Serotonina ma działanie antystresowe oraz wpływa pozytywnie na nasz humor. To z kolei ma pozytywny wpływ na naszą zdolność do koncentracji.
Morskie ryby
Kolejne produkty na poprawę pamięci i koncentracji to morskie ryby. Ryby tj. łosoś lub śledzie dostarczają nam nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 wspomagają komunikacje pomiędzy naszymi komórkami mózgowymi. Ma to pozytywny wpływ na:
- pamięć krótkotrwałą oraz długotrwałą – lepiej pamiętamy wydarzenia, które miały miejsce w niedawnej oraz dalekiej przeszłości;
- przyswajanie wiedzy
- zdolność do rozwiazywania problemów.
Owoce
Owoce również zaliczają się do brainfood. Szczególnie zalecane są owoce tj. arbuzy, ananasy, pomarańcze, kiwi, śliwki, czereśnie, winogrona, jabłka oraz jagody. Mają one bardzo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Szczególnie wartościowe jedzenie dla mózgu to awokado. Zawiera ono bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają ukrwienie mózgu. Lepsze ukrwienie mózgu może opóźnić rozwój choroby Alzheimera.
Jaja
Dieta na mózg powinna być bogata w jajka. Jajka zawierają witaminę B12 i lecytynę. Żółtka jajek są bogate w cholinę. Cholina wpływa na naszą krótkotrwałą oraz długotrwałą pamięć oraz wzmacnia nasze zdolności do zapamiętywania.
Produkty bogate w żelazo
Jedzenie poprawiające pracę mózgu powinno zawierać produkty bogate w żelazo. Przy niedoborze żelaza może dochodzić do zaburzeń koncentracji oraz zdolności do zapamiętywania. Produkty bogate w żelazo to czerwone mięso tj. wołowina oraz dziczyzna, wątróbka oraz zielone warzywa tj. brokuły, czy jarmuż.
Grzyby
Grzyby – zarówno świeże, jak i suszone grzyby wzmacniają odporność naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych w mózgu. Brązowe pieczarki są doskonałym źródłem witaminy B12, która zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Orzechy
Orzechy do idealne produkty poprawiające pamięć i koncentrację. Dostarczają one organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3. Pozwalają one naszemu mózgowi na pracę na najwyższych obrotach. Szczególnie zalecane są orzechy włoskie. Dziennie powinniśmy spożywać garść orzechów włoskich – około pięć sztuk. Zmniejszają one nerwowość oraz poprawiają zdolność koncentracji.
Przyprawy
Przyprawy to doskonałe brainfood. Zawierają one antyoksydanty. Przyprawy tj. cynamon, goździki, majeranek, ziele angielskie, szafran, estragon, gałka muszkatołowa wspomagają naturalny proces oczyszczania mózgu z toksyn.
Dieta na poprawę pracy mózgu powinna być bogata we wszystkie wymienione wyżej składniki. Brainfood skutecznie wspiera pracę mózgu. Ma ono niebagatelny wpływ na krótkotrwałą oraz długotrwałą pamięć. Produkty wspomagające pracę mózgu poprawiają naszą koncentrację, zdolność zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Jednocześnie powinniśmy się wystrzegać produktów tj. wysoko przetworzona żywność, potrawy smażone na głębokim oleju, sery, słodycze oraz alkohol. Pozwoli nam to cieszyć się dobrą pamięcią dziś oraz w późnej starości. Ważną rolę w naszej diecie odgrywają również suplementy na poprawę pamięci i koncentracji.