13 pokarmów wspomagających pracę serca!
Każdy z nas posiada pewien osad w naczyniach krwionośnych. Właśnie w ten sposób zaopatruje się komórki naczyń krwionośnych w substancje tłuszczowe. Cholesterol LDL zrzuca małe „pakunki”, a komórki pochłaniają je drogą fagocytozy. Problem pojawia się w momencie gdy płytka narasta szybciej niż jest usuwana. Według organizacji rządowych co czwarta osoba dorosła cierpi na choroby układu sercowo – naczyniowego. Wśród mężczyzn odsetek jest jeszcze wyższy. Oczywiście odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny znacznie zmniejszają ryzyko tych dolegliwości. Jednak dla serca najlepszą aktywnością jest wytrzymałościowa, a nie siłowa. Trening oporowy również wpływa pozytywnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy ale nie jest tak wydajny jak wysiłek tlenowy. Po drugie zdrowa dieta powinna być zróżnicowana, a z tym różnie bywa. Unikanie przetworzonej żywności, regularne pory posiłków dobrze wpływają na serce, ale monotonia nie potęguje tego efektu, warto wspomnieć też o dopingu farmakologicznym, który jest bardzo często obecny na fitnessowym szczeblu, używki stres, szybki tryb życia to wszystko ma wpływ na nasze serce.
O to 13 produktów, które pomogą utrzymać nasze naczynia krwionośne w niezachwianej kondycji:
Jeżeli w ciągu tygodnia nie masz przynajmniej ok 7 produktów z listy, powinieneś ją udoskonalić!.
1:Tłuste ryby
Umiejscowienie tego punktu na miejscu pierwszym ma spore znaczenie, reszta ma kolejność dowolną, jednak ten jest najważniejszy ( oczywiście istnieją zamienniki w postaci suplementów, ale głownie chodzi o kwasy omega 3) Najlepsze gatunki z tej grupy to łosoś, makrela, śledź, halibut i pstrąg. Niemal każda ryba zawiera w sobie najzdrowsze kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 Nawet ubogie w tłuszcz i nawet słodko wodne. Te dobroczynne kwasy odpowiadają m.in. za prawidłową pracę naszego mózgu i układu nerwowego, wspierając koncentrację oraz pamięć. Badania sugerują, że pomagają także zredukować ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych oraz depresji. Kwasy omega są też nieocenione dla naszego wzroku i to jeszcze, gdy jesteśmy w łonie matki. Pomagają skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze, wspierając tym samym również nasze serce. Już dawno zauważono że najniższy wskaźnik występowania chorób układu sercowo – naczyniowego notuje się w rejonach o wysokim spożyciu ryb. Rybi tłuszcz dostarcza dwa najzdrowsze kwasy tłuszczowe DHA I EPA których spożycie powoduje obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi oraz efektywnie polepsza stosunek lipoprotein HDL I LDL. Zmniejsza ponadto ciśnienie krwi. Według niektórych badań regularne spożywanie tłustych ryb zmniejsza ryzyko śmierci przez choroby układu sercowo naczyniowego o niemal 40%/
2:Herbata
Wśród fitnessowej społeczności nie jest to zbyt popularny napój, znacznie częściej na insta story naszych fitnessowych idoli znajdziemy shake z zawartością którą reklamują niż herbate. Dobrej jakości czarna, zielona czy biała herbata to prawdziwe bogactwo przeciwutleniających polifenoli. Ich regularne dostawy do organizmu zapewnią pomoc w walce z reaktywnymi formami tlenu, a są one jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo – naczyniowego. Przeciwutleniacze zawarte w herbacie redukują stężenie tzw „złego cholesterolu” tzw LDL i zwiększają ilość „dobrego” HDL poza tym herbata jest nisko kalorycznym napojem, który poprawia trawieni i nastrój. Podsumowując herbata jest zajebista.
3:Papryka
Różne odmiany tego warzywa dostarczają dużo potasu, wit C, A oraz innych przeciwutleniaczy. Potas odgrywa ważną rolę w organiźmie odpowiada za równowagę wodną i uczestniczy w skurczach mięśni. Jego niski poziom we krwi jest powodem wysokiego ciśnienia. Głównym zaleceniem dla osób cierpiących na nadciśnienie jest unikanie sodu i częste sięganie po pokarmy zawierające potas. Ponadto witamina C i A zawarte w papryce to potężne przeciwutleniacze chroniące przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
4:Warzywa liściaste
Są bogactwem błonnika, witamin i minerałów, przede wszystkim możemy z nich czerpać magnez, potas i wapń. To potężne przeciwutleniacze obok kolorowych warzyw i owoców powinny znaleźć się spora ilość roślin kapustnych oraz szpinaku.
5:Produkty pełnoziarniste
Wiele badań powiązało spożywanie pokarmów pełnoziarnistych z niskim poziomem choleterolu i ograniczonym występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Ziarno wszelkich zbóż składa się z zarodka, bielma i okrywy owocowo-nasiennej. WIększość wartościowych składników znajduje się właśnie w okrywie i zarodkach. Bielmo stanowiące większą masy nasiona to niemal czysta skrobia. Kupuj pieczywo razowe zamiast białego. jedz płatki owsiane zwykłe zamiast błyskawicznych, stosuj czasem kaszę gryczaną i ryż brązowy, dzięki temu pokarm będzie charakteryzował się większą gęstością spożywczą.
6:Czosnek
Substancje zawarte w tym warzywie pozytywnie oddziałują na bardzo wiele dziedzin funkcjonowania organizmu. Układ sercowo naczyniowy nie jest tutaj wyjątkiem. Czosnek poprawia relacje dwóch frakcji cholesterolu i zmniejsza aktywność płytek krwi, czyli obniża ryzyko zatorów i zakrzepów żylnych, Warto pamiętać, że pozytywne oddziaływanie na zdrowie wykazuje przede wszystkim warzywo surowe. Po obróbce termicznej większość prozdrowotnych właściwości zostaje utracona.
7:Jagody
Mało osób wie jak wiele owoców zalicza się do tej grupy. Ich cechą charakterystyczną jest mięsista owocnia, w której znajdują się liczne nasiona. Do jagód zaliczymy na przykład borówkę, aronię, żurawinę, agrest, arbuza czy porzeczki. Owoce te są jednym z najbogatszym źródeł przeciwutleniaczy. Warto latem wykorzystać łatwy dostęp do jagód, i wzbogacić nimi swoją dietę.
8:Rośliny strączkowe
Groch fasola i soczewica nie stanowią niestety stałego punktu w kulturystycznym menu, ale czasem warto je wkomponować w swój dzienny jadłospis. Rośliny strączkowe mają wiele zalet. Są źródłem błonnika, witamin z grupy B i mikroelementów ( przede wszystkim potasu, żelaza i magnezu) Najważniejszym jednak składnikiem są flawonoidy. Otóż rośliny strączkowe zawierają kilka substancji z tej grupy, które szczególnie dbają o zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
9:Pomarańcze
Prawdziwe bogactwo witaminy C, kwasu foliowego, antyoksydantów, potasu i błonnika. Każdy z tych składników pozytywnie oddziałue na serce. Poza tym pomarańcze dobrze smakują i pomagają zahamować apetyt na słodycze, będąc ich idealnym zamiennikiem.
10:Orzechy włoskie
Kształtem przypominają mózg i zwykle mówi się o ich właściwościach dotyczących poprawy układu nerwowego. Dla serca jednak również mogą sporo zdziałać. Orzechy włoskie to dobre źródło zdrowych kwasów tłuszczowych z rodzin: omega 3, omega 6 i omega 9. Warto też wspomnieć o sporej ilości potasu, miedzi i polifenoli.
11:Oliwa z oliwek
Uważana od lat za najzdrowszy olej roślinny, w większości składa się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 9, których w naszej diecie powinno być najwięcej. Idealna do smażenia w formie rafinowanej lub nierafinowana do spożywania na surowo. Dba o prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi i niskie stężenie cholesterolu.
12:Migdały
Drugi gatunek orzechów na tej liście, kolejny który zasługuje na szczególne uznanie. Migdały charakteryzują się wysoką zawartością potasu i przeciwutleniaczy.
13:Chudy nabiał
Najbardziej kontrowersyjny punkt w tym zestawieniu. Nabiał ma wielu przeciwników i zwolenników. Wiele badań wykazało pozytywny wpływ tej grupy produktów na układ sercowo-naczyniowy. Nabiał stanowi istotne źródło wapnia, którego bardzo często brakuje w fitnessowych dietach, ponadto nabiał jest źródłem białka oraz tryptofanu który m.in wpływa na dobre samopoczucie.