
7 sposobów jak ustrzec się przed koronawirusem!
7: Zapasy
Jeżeli oglądaliście serial the walking dead wiecie że w przypadku prawdziwej epidemii zdobycie jedzenia stanowi o życiu i śmierci, dlatego też niektórzy w przypływie paniki czyszczą sklepowe półki ze wszystkich produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Jak jednak powinny wyglądać te zapasy prowadzone z głową? jak można przeczytać na stronie gazety wyborczej niemiecki urząd BBK zajmujący się pomocą ofiarom katastrof sugeruje by niezależnie od sytuacji będącej na świecie gromadzić zapasy żywnościowe na 10 dni. Wśród polecanych artykułów spożywczych warto mieć ok 3,5 kg produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu, ryżu, oraz 2,5 kg owoców i orzechów oraz 4 kg warzyw i roślin strączkowych, dobrze jest też zaopatrzyć się w mięso, oleje, ryby czy jaja w proszku.
6: Bez paniki
To chyba najważniejsza zasada w kwestii Koronawirusa. Gdy cały czas jest o nim głośno i słyszymy że półki sklepowe są wyczyszczone nie tylko z mydeł czy maseczek, ale też wspomnianych powyżej produktów spożywczych warto ulec zbiorowej panice. Pamiętajmy jednak przestrzegając zaleceń które przedstawione są w tym artykule znacząco zmniejszymy możliwość zakażenia się. Gazeta wyborcza zwraca uwagę by nie brać udziału w tej spirali paniki i nie biec do pierwszego hipermarketu i gromadzić spore zapasy, gdyby większość osób tak zrobiła, sami spowodowali byśmy zagrożenie braku jedzenia dla innych! Zaopatrywanie się lepiej rozłożyć w czasie.
5: Czy koronawirus jest niebezpieczny?
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani to może przekona was kilka faktów, o których wspomina Polska Akademia Nauk na swojej stronie. Koronawirusy są znane nauce od lat 60 tych 20 wieku, a w drugim millenium pojawiły się ich nowe, najprawdopodobniej odzwierzęce mutacje.W 2002 roku chiny zaatakował wirus SARS-COV wywołujący zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, wówczas śmiertelność wynosiła ok 10%, najprawdopodobniej w listopadzie zeszłego roku pojawił się nowy 3 koronawirus nazwany SARS-COV2 ze względu na genetyczne podobieństwo do wirusa SARS-COV z 2002 roku. przenosi się on drogą kropelkową, podobnie jak grypa czy przeziębienie wirusowe, Aż 80% zakażeń przechodzi bezobjawowo lub lekko, zaledwie kilkanaście procent przechodzi przez ciężką formę zakażenia, a śmiertelność oscyluje w granicach 2-3%, najczęściej zgonom ulegają osoby starsze, lub mające upośledzoną odpornośc, cukrzyce, choroby nowotworowe, dla takich osób każdy wirus stanowi duże zagrożenie
4: Maski ochronne
Nie tylko jedzenie ale też maski ochronne znikają ze sklepów w oszałamiającym tempie, a to chyba nie do końca przemyślane działanie, jak podkreśla ministerstwo cyfryzacji, nie zaleca się stosowania maseczek na twarz przez osoby zdrowe, noszenie maski na usta, czy nos może pomóc rozprzestrzenianiu się niektórych chorób, ale tak na prawdę w tym przypadku najlepiej będzie ograniczyć kontakty z osobami zakażonymi, a najlepiej wszystkimi ludźmi, maseczki powinniśmy nosić gdy sami mamy objawy zakażenia dróg oddechowych.
3: Zachowaj dystans, i kichaj prawidłowo.
Jak radzi światowa organizacja zdrowia jeśli w naszym otoczeniu znajduje się ktoś kto kaszle albo smarcze, odsuńmy się od niego na dystans ok 1m, wyjaśnienie jest oczywiste, kichając lub pociągając nosem wypuszczamy 1000 kropelek które mogą zawierać wirusy, w tym wirus SARS COV2, ważne jest również to jak kichamy, dobrą praktyką jest kichanie w zgięty łokieć, lub w papierową chusteczkę którą od razu wyrzucimy do kosza.
2: Czy jesteśmy zakażeni?
A co jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem? przede wszystkim muszą być spełnione kryteria kliniczne, oraz kryteria epideminologiczne, mówiąc po ludzku jeśli chodzi o kryteria kliniczne ( wystarczy jedna z następujących przypadłośći:
-gorączka
-kaszel
-dusznośći
Ale muszą zostać wypełnione też kryteria epideminologiczne:
-osoba miała kontakt z zakażonym
-osoba podróżowała do miejsca gdzie występuje wirus
-przebywała w placówce gdzie leczono takie osoby
1: Co dalej?
Jeśli spełniamy powyższe kryteria, powinniśmy skontaktować się niezwłocznie z najbliższą stacją sanepid, lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala lub oddziału zakaźnego, zostanie ustalony dalszy plan działania, w razie wątpliwości warto też skorzystać z infolinii narodowego funduszu zdrowia, uruchomionej specjalnie w sprawach podejrzenia zakażenia koronawirusem
Jej numer to:
800-190-590