Chcesz szybciej schudnąć? Pij wodę!

Ludzie z reguły pytają o dietę, która zapobiegałaby otłuszczeniu ciała, ale jednocześnie wyjątkowo rzadko proszą o wskazówki dotyczące właściwego nawadniania organizmu.

Naukowcy z uniwersytetu w Utah (USA) udowodnili, że poziom dehydracji (odwodnienie organizmu) już w granicach 2-3% może obniżyć przemianę materii, co z kolei prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Podczas jednego z doświadczeń uczestnicy otrzymywali wodę w ilości 4,8 i 12 uncji na dzień (1 szklanka=9 uncji wody) Piątego dnia stwierdzono że ci którzy wypili 4 uncje wody, byli odwodnieni na tyle, że tempo ich metabolizmu uległo zmniejszeniu. Z kolei ci którzy wypili wodę w ilości 8 i 12 uncji na dzień, mieli (odpowiednio od ilości spożytej wody) więcej energii, byli bardziej skoncentrowani na swojej pracy i spalali kalorie w przyśpieszonym tempie w porównaniu z tymi, którzy wypili 4 uncje wody

 

Woda przyśpiesza odchudzanie!

W innym doświadczeniu ustalono, że spalanie kalorii nabiera tempa na zasadzie wstępnego nawadniania organizmu przed posiłkami. Kolejny eksperyment pokazał wpływ wstępnego nawodnienia na stratę wagi ciała. Wszyscy uczestnicy zachowywali normalną aktywność życiową. Grupa A wypijała 16 uncji wody ( prawie dwie szklanki) na 30 minut przed trzema głównymi posiłkami, natomiast członkowie grupy B dostawali tylko jedną uncję dziennie i tylko przed jednym posiłkiem. Eksperyment trwał 12 tygodni. Okazało się, że w grupie A tracono 5 razy więcej tkanki tłuszczowej niż w grupie B ustalono też, że członkowie grupy pijącej więcej wody mieli lepszy „rozruch poranny”, wyższy poziom energii oraz większą aktywizację funkcji poznawczych, nie mówiąc już o poprawie podstawowych funkcji fizjologicznych. Ustalono że picie 16 uncji wody przed posiłkiem, a w sumie 64-94 uncji dziennie (około 10 szklanek) to właściwe działanie na rzecz dobrze funkcjonującego organizmu. W ustaleniach podano tak duży rozrzut porcji wody do wypicia, ponieważ każdy z badanych miał inne predyspozycje indywidualne. Warto zapamiętać, że jednym z najlepszych markerów wyjaśniających przydatność określonej ilości wody jest kolor moczu- powinien być słomkowy, nieco gorzej jest gdy będzie żółty, natomiast wszystkie odcienie brązu stanowią sygnał do jak najszybszego nawodniania organizmu 

 

Część badaczy twierdzi, że picie samej wody nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu, ponieważ mniej nawadnia a więcej wypłukuje.

Woda powinna być „zagęszczona” wartościowymi składnikami odżywczymi, bo dzięki nim taki płyn jest o wiele lepiej absorbowany przez tkanki i nie przepływa luźno przez przewód pokarmowy, oto propozycje które nadadzą wodzie znak jakości!

 

woda z cytryną:

Czyści tkanki z metabolitów, detoksykuje, podkręca metabolizm „topi” tłuszcz oraz alkalizuje organizm. Utrata tkanki tłuszczowej nie jest bezpośrednim rezultatem picia wody z cytryną, jest tzw skutkiem ubocznym do którego dochodzi w ramach poprawy funkcji systemu trawiennego.

 

woda z cytryną i miętą:

Pozwala zwalczyć stres oksydacyjny, ponieważ obydwa dodatki do wody są łatwo wchłanianymi składnikami roślinnymi o charakterze odświeżającym układ oddechowy, a także poprawiającymi komfort w układzie trawiennym

 

woda z cytryną i imbirem:

Imbir jest znany z korzystnego działania na układ trawienny, pomaga w zaparciach, niestrawności, dyskomforcie brzusznym, mdłościach i wymiotach. Jest antyoksydantem redukuje stany zapalne, pomaga leczyć otyłość, obniża poziom glukozy we krwi. Kobiety, przyjmując 2 gramy imbiru dziennie, mogą liczyć na to że zmniejszą objętość talii oraz bioder w ciągu 12 tygodni, Imbir, jako element termogeniczny, nakręca metabolizm, powodując wzrost spalania kalorii.

 

woda z cynamonem i miodem:

Dostarcza organizmowi unikalnych środków odżywczych. Powinna być ciepła, ale nie gorąca, aby nie zniszczyć zalet miodu. Oba składniki stosowane łącznie ulepszają tolerancję na węglowodany oraz poprawiają indywidualną wrażliwość insulinową. Z doświadczeń wynika, że cynamon zwiększa tę wrażliwość 4 razy mocniej niż to się miało okazać w grupie placebo, w której członkowie dostawali sam miód. I tak dwie łyżeczki cynamonu (5g) zmniejszają poziom cukru we krwi 60 minut po posiłku o 21% a po 2 godzinach o 15% w porównaniu z placebo. Miód zawiera mnóstwo wartościowych enzymów i antyoksydantów. Dzięki temu ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, antyzapalne i antycukrzycowe.

 

 

 

 

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności