Czym właściwie jest białko?

Czym właściwie jest białko?

Białko to jeden z podstawowych składników odżywczych, które warunkują prawidłowe działanie organizmu. Proteiny uczestniczą w niemal wszystkich zachodzących w nim procesach. Musisz jednak mieć świadomość, że nawet z nimi można przesadzić – a ich przedawkowanie jest dla człowieka groźne. Jakie mamy zatem zapotrzebowanie na białko i od czego jest ono uzależnione? To tylko jedna z kluczowych informacji na jego temat, które dzisiaj ci zdradzę.

 

Białko – czym jest?

Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że 20% masy twojego ciała to właśnie białko – to z całą pewnością najważniejszy składnik budulcowy organizmów żywych. Białko jest związkiem wielocząsteczkowym i jest zbudowane z α-L aminokwasów – to właśnie α-L określa, jak przydatne jest dane białko, bo wskazuje, gdzie położona jest grupa aminowa w aminokwasie.

 

W białkach zwierzęcych znajdziemy 20 aminokwasów, które dzielą się na:

  •  egzogenne, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu i których nie potrafi on sam wytworzyć,
  •  endogenne, bez których organizm sobie poradzi i które jest w stanie syntetyzować,
  • aminokwasy warunkowo niezbędne.

 

Rola białek w organizmie człowieka

Białka należy dostarczać z pożywieniem, ponieważ całkowita ilość białka w twoim organizmie waha się w przedziale 10-14 kg, a każdej doby min. 300 g ulega wymianie. Co ważne, do syntezy nowych białek wykorzystywane są zarówno białka ustrojowe, jak i te dostarczane przez ciebie.

 

Białka pełnią wiele funkcji w ludzkim organizmie, ale do najważniejszych z pewnością należą:

  • odbudowa zużywających się i uszkodzonych tkanek ( Najbardziej pożądany dla nas, sportowców aspekt, uszkodzone włókna mięśniowe, odbudowują się większe, silniejsze, oczywiście przy stworzeniu optymalnych do tego warunków)
  • obecność we krwi, limfie, mleku, hormonach i enzymach jako ich podstawowy składnik
  • obecność w składzie ciał odpornościowych
  • utrzymywanie właściwego pH płynów ustrojowych
  • stanowienie nośnika niektórych składników mineralnych i witamin
  • udział w regulowaniu ciśnienia tętniczego

Zapotrzebowanie na białko

Przede wszystkim – zapotrzebowanie na białko zależy od wieku i stanu fizjologicznego organizmu. Zakłada się jednak najogólniej, że zdrowy dorosły człowiek potrzebuje 0,9 g białka na każdy 1 kg masy ciała. Zapotrzebowanie wzrasta przede wszystkim w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią, więcej potrzebują go też niemowlęta i dzieci do 15 r.ż.

 

Największe zapotrzebowanie na białko mają jednak osoby regularnie uprawiające sport. Niezależnie od jego rodzaju i celu, musisz zwiększyć ilość przyjmowanych protein, bo każda aktywność wiąże się ze znacznie większym rozpadem białek.

 

Dokładnie zapotrzebowanie na białko uzależnione jest od rodzaju treningu, jego długości i intensywności, ale najogólniej przyjmuje się, że:

  • jeśli ćwiczysz wytrzymałościowo, potrzebujesz 1,2-1,4 g białka na każdy 1 kg masy ciała;
  • jeśli ćwiczysz sporty szybkościowo-siłowe lub wytrzymałościowo-siłowe – twoje zapotrzebowanie na białko mieści się w przedziale 1,4-1,8 g/kg m.c.;
  • jeśli zależy ci na redukcji tkanki tłuszczowej – ilość dostarczanego przez ciebie białka powinna mieścić się w przedziale 1,6-2,0 g/kg m.c.;
  • jeśli dążysz do przyrostu wagi – zapotrzebowanie na białko wynosi 1,8-2,0 g/kg m.c.

 

Niedobór białka w twojej diecie to nie tylko zahamowanie rozwoju organizmu i odbudowy tkanek. Musisz liczyć się także z zaburzonymi procesami myślowymi i funkcjonowaniem mózgu. Skrajny brak białka może doprowadzić także do zahamowania dojrzewania, zaniku menstruacji czy trwałych uszkodzeń wątroby.

 

Nadmiar białka w twojej diecie prowadzi z kolei do sytuacji, gdy organizm nie wydali odpowiedniej ilości azotu. Ten zaś za bardzo obciąża nerki i wątrobę. Co więcej, wynikająca z nadmiaru białka przyspieszona filtracja doprowadzi do powstania osteoporozy i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej.

 

Czy istnieje limit białka przyjmowanego w jednym posiłku?

Wielu sportowców, po których naocznie widać postęp w przyroście masy, upierać się będzie, że nie ma żadnych limitów. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakty i zastanowić się, ile białka dostarczanego jednorazowo z diety może maksymalizować procesy anaboliczne. Istnieją badania, w których zespoły Daniela Moora i Cuthbertsona dowodzą, że porcja 30g protein w jednym posiłku maksymalizuje anabolizm, Przytoczony limit, poparty badaniami i obserwacjami, jest po prostu opłacalny ze względu na maksymalizację procesów anabolicznych. Wśród trenerów i sportowców przyjmuje się jako limit 40 g białka dostarczanego jednorazowo.oczywiście sprawa jest bardzo indywidualna, np w przypadku osób przyjmujących hormony anaboliczne, granica ta będzie znacznie wyższa.

 

 

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności