dlaczego warto jeść banany

5 powodów, dla których warto jeść banany

Banany są nie tylko pyszną przekąską, ale także prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. To nie jest żaden mit czy powszechnie powtarzany błąd, że często sięgamy po nie po treningu. Niewątpliwie każdy sportowiec może śmiało umieszczać je w swojej diecie. Przekonaj się, dlaczego naprawdę warto jeść banany.

 

Dlaczego warto jeść banany?

 

Są źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów

Jeśli regularnie trenujesz i/lub ogólnie dużo się ruszasz, tak kaloryczny owoc śmiało może pojawić się w twojej diecie. To nie tylko źródło glukozy, fruktozy i skrobi bez tzw. pustych kalorii, ale także kopalnia witamin z grupy B, potasu, magnezu i błonnika. Taki zestaw składników odżywczych sprawia, że banan wzmacnia przed treningiem i przyspiesza regenerację po ćwiczeniach. To, kiedy po niego sięgniesz, zależy więc od ciebie.

 

Obniżają ciśnienie tętnicze

Każdy owoc, który zawiera w sobie azotany, magnes i potas, działa korzystnie na regulację poziomu ciśnienia we krwi. Warto jednak powiedzieć, że spośród wszystkich to właśnie banany wyróżniają się naprawdę dużym stężeniem potasu, którego najczęściej dostarczamy w diecie za mało. Tym samym więc ich spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia.

 

Niwelują uczucie głodu

Banany są naprawdę sycące. Wynika to przede wszystkim z ich kaloryczności, ale okazuje się, że wpływ na nasze uczucie sytości ma także sam ich zapach! Podobnie jak wanilia, banany swoim aromatem potrafią „oszukać” ośrodek sytości i głodu. Nie polecam samego ich wąchania zamiast dostarczenia ciału energii, ale sugeruję, by umieszczać je w jadłospisie pod różną postacią. 

 

Nie podrażniają układu pokarmowego

Gdy cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia układu pokarmowego, z dużym prawdopodobieństwem banany znajdą się na krótkiej liście dozwolonych do spożycia pokarmów. Nie znajdziesz w nich bowiem substancji, które drażniłyby śluzówkę jelit. Ponadto są lekkostrawne. Pamiętaj jednak, by w przypadku zatrucia pokarmowego wybierać jedynie dojrzałe owoce, bo w zielonych znajdują się znacznie większe ilości składników sacharydowych. Tych zaś nie potrafią rozłożyć ludzkie enzymy trawienne. 

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego zdrowe jelita są takie ważne?

Wpływają na poprawę humoru

Banany są nieocenionym źródłem tryptofanu, który może wpływać na polepszenie naszego humoru. Dlaczego? Bo jest aminokwasem potrzebnym do tworzenia się melatoniny i serotoniny. Choć pierwsza odpowiada przede wszystkim za jakość snu, serotonina wpływa na aktywność umysłową i właśnie dobry nastrój. To bardzo ważne, by sięgać po banany – twój organizm sam nie jest w stanie wytworzyć tryptofanu. 

 

dlaczego warto jeść banany

 

Banany zawierają także mnóstwo cennych witamin. Są mobilną i stosunkowo tanią przekąską, którą dostaniesz w każdym sklepie spożywczym. Z powodu wysokiego IG nie należy z nimi przesadzać, kiedy nie trenujesz, ale u aktywnych sportowców nic nie jest w stanie ich zastąpić.

 

Witryna www.trenujzniedzwiedziem.pl używa plików cookies aby zapewnić użytkownikom wygodę korzystania z naszej witryny.
Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Polityka prywatności